Etykieta żeglarska

ODPOWIEDZ
bosman
Zaawansowany użytkownik
Posty: 161
Rejestracja: 25 lis 2015, 10:20

Etykieta żeglarska

Post autor: bosman » 07 sty 2017, 15:44

Żeglowanie to nie tylko samo pływanie i obsługa jednostki pływającej. Ważnym elementem jest właściwe zachowanie na jachcie czy w porcie, ale także dbanie o jacht. Poznaj najważniejsze zasady savoir vivre i etykiety jachtowej.

Czym jest etykieta żeglarska?
Etykieta żeglarska obejmuje zasady oraz zwyczaje obowiązujące na jachcie i w porcie. Zostały one spisane w Mazurskim Regulaminie Żeglarskim. Znaczna część zasad nawiązuje do moralności oraz zdrowego rozsądku np. kulturalne zachowanie się w porcie i na wodzie. Wśród zasad etykiety żeglarskiej wyróżnia się m.in. obowiązek udzielania pierwszej pomocy tonącemu czy niestwarzane niebezpieczeństwa sobie oraz innym żeglującym. Stosowanie się do zasad etykiety żeglarskiej jest kluczowym elementem żeglowania – daje przynależność do żeglarskiego świata.

Zachowanie się na jachcie
Każdy żeglarz powinien przede wszystkim być częścią załogi. Przestrzegać obowiązujących zasad oraz być odpowiedzialny za jacht (jest on przecież miejscem wspólnego użytkowania). Podczas wykonywania swojej pracy musi zdawać sobie sprawę, że od niego zależy jakość manewrów żeglarskich. Ponadto, ważne jest utrzymanie dobrej atmosfery w trakcie żeglugi. Osoby dobrze wychowane, skromne, uczynne i koleżeńskie – są idealnymi kandydatami na żeglarzy. Jacht jest miejscem o ograniczonej powierzchni, dlatego należy pamiętać o higienie osobistej oraz zachowaniu porządku wokół siebie. Ważny jest także ubiór dostosowany do pogody oraz okoliczności. Dużą rolę odgrywają buty – na jachcie powinno się nosić jedynie obuwie z miękką, gumową podeszwą.

Podczas żaglowania ważne jest okazywanie szacunku kapitanowi. Należy zwracać się do niego grzecznie, zawsze w formie „kapitanie”. Do zwyczajów należy na przykład to, że kapitan zajmuje honorowe miejsce i rozpoczyna posiłek.

W złym guście jest używanie jednocześnie żagli i wioseł lub silnika podczas żeglowania. Warto pamiętać o przepisach panujących na wodzie np. zakaz pływania na żaglach w kanałach czy rzucanie kotwicy w portach. Podczas mijania innej jednostki warto zachować podstawową etykietę. Mile widziane jest pozdrawianie żeglarzy zwrotem „a hoj!” czy skinieniem dłoni. Nie można natomiast przeklinać, krzyczeć i zachowywać się głośno.

Zachowanie się w porcie, przystani jachtowej
Ubiór oraz sposób zachowania się załogi powinny uwzględniać miejscowe zwyczaje. W większości portów głośne śpiewanie oraz zbyt swobodne zachowanie nie są w dobrym tonie. Dobrym sposobem na poznanie miejscowej kultury mogą być wspólne wycieczki np. zwiedzanie stoczni. Ponadto, wyjścia do kina czy na imprezy pozwalają żeglarzom odreagować. Podczas postoju w porcie, w którym znajdują się polskie placówki zagraniczne, kapitan statku powinien złożyć wizytę dyrektorowi placówki. Można również odwiedzać kapitanów polskich statków rybackich, szkolnych czy handlowych. Jedną z zasad jest na przykład udzielanie przez kapitana pomocy, informacji oraz niezbędnych wskazówek kapitanowi jachtu wpływającego do portu.

Zasady wpływania do portu obowiązują zarówno amatorów, jak i zawodowych żeglarzy. Należy zrobić miejsce wpływającej do portu jednostce. Jest to podstawowa reguła, zgodna z przepisami żeglugowymi. Podczas wypływania z portu częstym schematem jest ogólne poruszenie wśród żeglarzy. Starają się oni znaleźć miejsce na wodzie dla swoich jachtów, czego efektem jest ogólna blokada i bałagan. Warto więc chwilę poczekać i pozwolić jachtowi na wypłynięcie z portu.

Przebywanie w porcie nie może zakłócać spokoju innych osób. Ważne jest także, by wpływać do portu w kompletnym ubraniu (nie: kostiumy kąpielowe, niepełny strój). Każdy uczestnik żeglugi powinien wyglądać czysto i schludnie. W razie chęci zacumowania przy burcie innego jachtu wymagane jest pozwolenie kapitana jednostki. Nie można także wchodzić na pokład innej łódki bez jego zgody, nawet jeśli jest to konieczne.

Dbanie o jacht
Żeglarze powinni pamiętać o regularnych przeglądach oraz oczyszczaniu jachtu przed każdym rejsem. Zadbana łódka jest wizytówką w świecie żeglarzy. Powinno się na bieżąco myć jacht wewnątrz i z zewnątrz, malować burty czy naprawiać uszkodzenia. Estetyczny wygląd na pokładzie również ma spore znaczenie. Warto więc pamiętać o czyszczeniu na przykład wszelkich gładkich metalowych powierzchni. Wpływanie portu do jachtu zawsze wiąże się z oceną osób obserwujących manewr. Dużą rolę odgrywa więc wygląd jachtu oraz zachowanie się załogi.
http://lepszytrener.pl/blog/sekrety-zeg ... zeglowania



piotr554
Posty: 5
Rejestracja: 09 gru 2018, 11:59

Re: Etykieta żeglarska

Post autor: piotr554 » 09 gru 2018, 12:04

Te informacje na pewno są bardzo ciekawe. Mnie one niesamowicie zaciekawiły.

___________________________________________________________________
https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/



piękna
Posty: 1
Rejestracja: 01 kwie 2019, 16:33

Re: Etykieta żeglarska

Post autor: piękna » 01 kwie 2019, 16:42

Przypomniał mi się mój obóz żeglarski - chętnie bym coś takiego znowu powtórzyła. Problem w tym tylko, że nie mam takiej wspaniałej okazji ani pieniędzy na podobny wyjazd. Muszę chyba zrobić sobie patent...




koloss3
Zaawansowany użytkownik
Posty: 404
Rejestracja: 11 lip 2019, 13:40

Re: Etykieta żeglarska

Post autor: koloss3 » 27 sty 2020, 16:03

To przede wszystkim działania, które pozwalają zachować bezpieczeństwo i dają pewność że dotrzesz bezpiecznie w wyznaczone przez siebie miejsce. Dlatego też postaw na dopasowane do potrzeb i skorzystaj z propozycji ze strony https://www.centrumjachtingu.pl/ gdzie znajdziesz sprzęt dopasowany, a przede wszystkim pewny.








ODPOWIEDZ

Wróć do „Żeglarstwo”